Blog

Jak szybciej uczyć się tanga argentyńskiego?

Każdy zaawansowany tangueros ma swoją własną receptę na naukę tanga, którą silnie propaguje. „Wystarczy kurs podstawowy dla początkujących!”, „Tylko lekcje indywidualne!”, „Po co w ogóle chodzić do szkoły tanga jak można nauczyć się tańczyć na milongach!”. Oczywiście każdy punkt widzenia ma prawo bytu, ale jednak pozostaje pytanie: Jak lepiej? Co lepiej wybrać? – zajęcia grupowe czy indywidualne, miejscowych instruktorów czy Argentyńczyków, praktisy czy milongi?

Zróbmy krótką analizę, abyście sami mogli podjąć decyzję:

  • Dlaczego lekcje grupowe?

Czy słyszeliście o tym, że „tango jest tańcem socjalnym”? To oznacza, że wiedząc jak tańczyć, możesz zaprosić i dobrze spędzić czas na parkiecie z każdą partnerką czy partnerem, nawet znajdując się w obcym kraju, bez znajomości języka. Tango z sukcesem zamieni się w ten obcy język. Dlatego lekcje grupowe – zajęcia w społeczeństwie, pozwolą Ci na zdobycie umiejętności odczuwania i rozumienia różnych ludzi, bez względu na różnice, a to kamień węgielny uczenia się.

  • Jak długo chodzić na zajęcia grupowe?

Odpowiedź jest prosta: ile chcesz. Tylko nie można zapomnieć o tym, że na pewnym etapie tango-dorastania lekcje grupowe stają się niewystarczające. Potrzebujesz dodatkowych technik, warsztatów, praktisów i koniecznie milong!

  • Czy warto próbować różnych szkół tanga i zmieniać nauczycieli?

Osobowość nauczyciela i Twój kontakt z nim jest niewątpliwie ważny. Dlatego jeśli odczuwasz, że nauczyciel „nie jest dla Ciebie” warto spróbować innego. Jeśli lekcje podobają Ci się i odczuwasz progres, naszą dobrą radą jest niezmienianie szkoły i nauczycieli co najmniej do końca kursu podstawowego. Inaczej możesz zaplątać się w mieszaninie terminologii, muzyki, elementów ruchu i w swoich nogach, a rozwiązać tę mieszankę częściowej wiedzy będzie bardzo trudno. Niemniej jednak na poziomie zaawansowanym wykazywać chęć wiedzy i prosić innych maestros o zerkanie na Ciebie i poprawianie, jest bardzo skuteczne.

  • Czy brać udział w warsztatach tematycznych?

Po kursie podstawowym warto zgłębić swoją wiedzę i poświęcić więcej czasu na rozwój swoich nawyków w praktyce. Tematyczne warsztaty mogą być dobrym „motorem postępu” Twojego rozwoju i podwyższeniem świadomości tanga, i własnego ciała.

  • Czy warto chodzić lekcje prywatne?

Po kursie podstawowym na każdym poziomie Twojego rozwoju oprócz warsztatów tematycznych, jeśli odczuwasz takie zapotrzebowanie, możesz zwrócić uwagę na lekcje prywatne. Pierwszy rok-dwa nie polecamy odrzucać lekcji grupowych, bez różnicy czy bierzesz lekcje prywatne czy nie. Polecamy chodzić na nie równolegle. Ponieważ tango argentyńskie jest to taniec socjalny, na lekcjach grupowych masz możliwość ćwiczenia z różnymi partnerami/ partnerkami.

Dość często niektórzy wybierają następujące połączenie: lekcje indywidualne i praktyki tangowe z jednym partnerem/ partnerką.  Jest to dobra metoda jeśli już dłuższy czas tańczysz i masz doświadczenie. Na początku tangowej drogi nie polecamy jednak tej metody, ponieważ przyzwyczajasz się do jednej osoby, i nie wiesz czy istnieje w Waszym tańcu prowadzenie i podążanie czy tylko zgadywanie. Dość częstym połączeniem są również lekcje indywidualne i praktykowanie na milongach.

Taką formę polecamy odrzucić, ponieważ zaprzecza ona istocie milongi. Milonga jest do tańczenia i otrzymywania przyjemności, a nie do ciężkiej pracy. Nawet jeśli sprawia Ci przyjemność ćwiczyć na milondze to nie znaczy, że inna osoba podziela Twoje poglądy. Zwykle ludzie przychodzą na milongę, żeby miło spędzić czas z kieliszkiem wina, na rozmowach i tańcu z przyjaciółmi, a nie żeby robić w kółko jedną sekwencję.

Najlepszym połączeniem o jakim wspominaliśmy powyżej są lekcje indywidualne i grupowe, co pozwali Ci się rozwijać – w rezultacie czego swobodnie poczujesz się na milongach.

Jak wynika z istoty lekcji indywidualnych, pozwalają one zwrócić szczególną uwagę na Twoje indywidualne wady i zalety. Jednocześnie podkreślając silne strony i ćwicząc słabe, co daje najlepsze rezultaty w najkrótszym możliwym czasie.

  • Czym są praktyki?

Praktyki to jeszcze jeden bardzo ważny aspekt w otrzymywaniu korzystnych nawyków w tangu. Szkolne praktyki moderowane skutecznie dopełniają lekcje grupowe. Z jednej strony wiarygodnie imitują atmosferę milongi, a z innej są przedłużeniem Twojej nauki. W każdym momencie możesz zadać pytanie nauczycielowi lub swojemu partnerowi/partnerce i popracować nad błędami.

Nasza idealna recepta nauki tanga:

⇒ Lekcje grupowe: 1,5-2 lata

⇒Lekcje prywatne: zgodnie z zapotrzebowaniem i chęcią

⇒Praktyki moderowane: od początku i non stop