Szkoła tanga

Tango argentyńskie zrodziło się z tęsknoty emigrantów, którzy na początku XX wieku przybywali do Argentyny i Urugwaju w poszukiwaniu lepszego świata. Łączyło ich pragnienia i marzenia. Opowiadało o miłości, porzuconej i niespełnionej. Skrywało osobiste historie życia. Dawało radość spędzonych wspólnie chwil.

Dziś istnieje wiele rodzajów tanga – między innymi ballroom tango czy fińskie tango – ale to właśnie tango argentyńskie uważane jest za „autentyczne tango”.

W 2009 na IV sesji Międzynarodowego Komitetu UNESCO, tango jako kompleks muzyki, tańca i poezji charakterystycznej dla regionu Rio de la Plata, zostało wpisane na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Obecnie na całym świecie wzrasta popularność tanga argentyńskiego oraz zainteresowanie zarówno muzyką, jak i tańcem. To zjawisko możemy zauważyć również w Warszawie, gdzie niemalże codziennie odbywają się milongi (wieczory tanga), a wśród tańców socjalnych zajmuje ono jedno z najwyższych miejsc.

Nasza szkoła El Navegador uczy tanga socjalnego, co oznacza, że do nauki tańca nie jest potrzebny stały partner czy partnerka. Zależy nam na tym, aby uczniowie swobodnie tańczyli na milongach oraz międzynarodowych festiwalach i maratonach tanga w każdym zakątku świata.

Istnieje wiele stylów tanga argentyńskiego, które rozwijały się w różnym czasie, i w różnych regionach Argentyny. Główne z nich to:
Tango Milonguero. W tym stylu partnerzy tańczą w bardzo bliskim objęciu, oddając część swojego ciężaru sobie nawzajem. Nie stoją zupełnie na własnych osiach, a są częściowo od siebie zależni.
Tango Nuevo. Czyli tak zwane „nowe tango”, które wymaga profesjonalnie wyćwiczonego ciała oraz sporej przestrzeni na parkiecie. Z tego względu bardzo często tańczone jest podczas pokazów, a rzadko na przepełnionych milongach (wieczorach tanga argentyńskiego).
Tango Escenario. To tango, w którym choreografia przygotowywana jest wcześniej, z zamysłem pokazu dla widzów. Takie tango ma swoje określone zasady, zupełnie inne, niż w stylach socjalnych – jest podporządkowane regułom sceny. Każdy krok i charakter tańca jest wyreżyserowany.

W szkole tanga argentyńskiego El Navegador uczymy tańczyć w stylu Tango Salon.

Styl tango salon różni się bardziej otwartą pozycją tańczących w parze, niż w „bliskim objęciu”. Przestrzeń ta pozwala na swobodniejsze i  zróżnicowane kroki, figury oraz obroty. Jest to wyrafinowany styl tanga, który podobnie jak tango milonguero i nuevo, zbudowany jest na podstawowej technice prowadzenia-podążania oraz improwizacji. Harmonijnie łączy w sobie bliskie objęcie oraz swobodę ruchu, co pozwala lekko i energicznie tańczyć, nawet na najbardziej zatłoczonej milondze.

Uczymy tanga argentyńskiego już od 10 lat – czyli od 2008 roku. Przez cały ten czas, wielokrotnie uczestniczyliśmy w warsztatach oraz lekcjach indywidualnych u najlepszych maestros tanga argentyńskiego, dzięki czemu wypracowaliśmy swoją własną metodę nauczania tego tańca. Podstawą naszych lekcji grupowych jest indywidualne podejście do każdego ucznia, dopasowane bez względu na wcześniejsze doświadczenie taneczne. Lekcje budujemy tak, aby znając podstawy tanga nasi uczniowie mogli rozwinąć swój indywidualny styl oraz stali się kreatywnymi tanguero. Ponadto nieustannie doskonalimy swoje umiejętności, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwój nauczyciela ma kluczowy wpływ na rozwój jego uczniów.

Nazwa naszej szkoły to El Navegador, a slogan to „tu GPS en la Pista” – dlaczego? – odpowiedź znajdziesz tutaj.