Blog

Dlaczego El Navegador?

Nazwa naszej szkoły tanga to El Navegador, a slogan to „tu GPS en la Pista”, dlaczego?

Żeby to wytłumaczyć, najpierw trzeba wyjaśnić bardziej szczegółowo czym jest milonga i jakie ma reguły.

Słowo „milonga” ma kilka znaczeń, pod tym pojęciem można rozumieć muzykę, taniec, wieczór taneczny oraz salę taneczną. Kiedy mówimy „idziemy na milongę”, mamy na myśli wieczór tanga. Na milondze występuje również pojęcie „Pista”, czyli przestrzeń taneczna ze szczegółowo określonymi na niej zasadami ruchu (przeciwnego do wskazówek zegara itd.). Na takim parkiecie przestrzegane są „Rondy”, czyli zewnętrzna i wewnętrzna linia tańca, po których poruszają się pary. Nikt nie porusza się w stylu „wolnych atomów”, co pozwala dużej ilości ludzi tańczyć na małej przestrzeni. Po to, aby wszystkim chętnym komfortowo tańczyło się na zatłoczonych milongach, w Argentynie wymyślono reguły tańczenia oraz zachowania na parkiecie. Bez względu na to, jak bardzo przepełniony jest parkiet, jeśli znasz reguły oraz masz wiedzę o „nawigacji”, będziesz w stanie swobodnie i lekko tańczyć.
Pojęcie „nawigacja” jest rozumiane jako zestaw umiejętności tanguero niezbędny do tańczenia na milongach, festiwalach, maratonach tanga, ale także innych tango przedsięwzięciach z bardzo dużą ilością uczestników. W naszej szkole tanga argentyńskiego El Navegador (z hiszp. – nawigator) w procesie nauczania zwracamy szczególną uwagę na technikę oraz praktyczne umiejętności uczniów, pomagające w swobodnym tańczeniu na zaludnionych eventach.  Skupiamy się na rozwoju nawyku improwizacji z uważnością na to, co się dzieje na parkiecie (ilość miejsca albo jego brak).

Jako organizatorzy dużych wydarzeń tangowych (między innymi corocznego Tango Vinyl Maratonu de Oro w Krakowie  , Tango Maratonu Vinyl Mania w Warszawie  , Warsaw Tango Meeting z z mistrzami świata oraz  Tango Maratonu El Navegador w Warszawie, wiemy, że nawyk nawigacji jest jednym z najważniejszych dla każdego dobrego tangueros.

Ze szkołą tanga argentyńskiego El Naveghttp://maratondeoro.pl/pl/ador na pewno nie zginiesz na parkiecie 😉
Dlaczego? Ponieważ El Navegador – tu GPS en la Pista!