Winylowy wideo tango kurs

Tango argentyńskie – Muzykalność dla tancerzy.

Zapraszamy do obejrzenia serii 12 filmów prezentujących historię i rozwój tanga argentyńskiego na przestrzeni lat 1925 – 1970. Każdy film składać się będzie z części teoretycznej i praktycznej. Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.  
W pierwszym filmie prezentujemy kompozytoraFrancisco Canaro wraz orkiestrą. W części praktycznej prezentujemy naszą interpretację kroków tanecznych dla rytmów tego okresu. 
https://youtu.be/YhpPsubuDZw
W Odcinkie 2  prezentujemy kompozytora Julio de Caro wraz orkiestrą.
https://youtu.be/v3RVhldwBGc

Odcinek 3 – Juan d’Arienzo argentyński muzyk tanga żył w latach 1900  – 1976. Był skrzypkiem, liderem zespołu i kompozytorem znanym również jako „El Rey del Compás” (King of the Beat).  D’Arienzo napisał ponad 1000 utworów tanga, jego muzyka do dzisiaj jest bardzo popularna i często brzmi dziś na milongach nie tylko w w Buenos Aires ale na  całym świecie.

Link na Odcinek 3 : https://youtu.be/A9uUq0tG0DA

Odcinek 4 –  Francisco Lomuto i poeta José María Contursi
Francisco Juan Lomuto, żył w latach 1893 – 1950. Był pianistą,liderem i kompozytorem tanga argentyńskiego.
 Link na Odcinek 4: https://youtu.be/H0FlbjYqbZY

Odcinek 5 Ángel D’Agostino i trzy główne tematy tanga.Orkiestra D ‘ Agostino posiadała swoją magię, grali prosto i z muzycznym smakiem. Dyrygent potrafił dobierać piękny repertuar, nostalgiczny i bardziej odmienny od innych grających w tamtych czasach orkiestr.

 Link na Odcinek 5: https://youtu.be/aj8n-f2L670

Odcinek 6 – Ricardo Tantur/ poeta Enrique Cadícamo / Bandoneon w tangu jest jak płuca

Bandoneon w tangu jest jak płuca, które oddychają rytmicznie i namiętnie, oczyszczając wdychane przez nas powietrze. Powietrze, które napełnia naszą krew tlenem… a krew docierająca do serca ożywia nasze najbardziej autentyczne i prawdziwe uczucia.

 Link na Odcinek 6: https://youtu.be/wBndQcGbteI
Odcinek 7 – Carlos Di Sarli: el señor del tango

Di Sarli stworzył swój własny styl, różniący się od innych orkiestr i trzymał się go przez całą swoją długą karierę. W linii melodycznej jego orkiestry praktycznie nie występowały solówki instrumentalne, a bandoneon odgrywał rolę jedynie rytmiczną i taneczną. Pianino pełniło rolę prowadzącą swoimi basami co stało się znakiem rozpoznawczym jego orkiestry. Jedynie skrzypce od czasu do czasu wybrzmiewały solo, ale niezwykle delikatnie.Dzięki temu utwory DI SARLI łączyły delikatność brzemienia i akcentowały rytm tworząc brzmienie idealne dla tancerzy.

 Link na Odcinek 7 : https://youtu.be/OESqP3VhLZE
Odcinek 8 – Miguel Caló: Orkiestra gwiazd / pianista Osmar Maderna – Chopin tanga argentyńskiego

Największe sukcesy artystyczne Miguel Calo odnosił w latach 40tych. To wtedy zaprezentowal się światu jako w pełni dojrzały dyrygent, zdolny zgromadzić w swojej orkiestrze młodych i bardzo utalentowanych muzyków jak na przykład Horacio Salgán i Osvaldo Pugliese, którzy w miarę upływu czasu założyli własne orkiestry. W tym okresie Calo rozwinął się i pogłębił styl, który łączył tradycyjne Tango z innowacjami swoich czasów, bez ostrości, z silną obecnością skrzypiec, z szeregiem rytmicznych bandoneonów i ekscytującym fortepianem, na którym w pierwszych latach grał Osmar Maderna

Link na Odcinek 8 : https://youtu.be/FRtu3E4sziI
Odcinek 9 – Aníbal Troilo: El bandoneon mayor de Buenos Aires / poeta Homero Manzi

Anibala Troilo nazywano “El bandoneon mayor de Buenos Aires” – “głównym bandoneon Buenos Aires”.   Dzień bandoneonu w Argentynie obchodzony jest 11 lipca czyli właśnie w dniu urodzin Troilo.

Link na Odcinek 9: https://youtu.be/DWO_BXnPW0w
Więcej informacji o organizowanych przez nas winylowych tango-maratonach: Krakow Vinyl Tango Marathon De Oro: http://maratondeoro.pl/ Warsaw Vinyl Tango Marathon VinylMania: http://tangovinyl.eu/